Find a Club

Enter your suburb/postcode to find your nearest club

FIND A CLUB

2017 Vawdon Cup Final Gradings

NSW Touch Football is pleased to announce the 2017 Vawdon Cup Final Grading’s. The final grading of all teams has taken into account all initial grading appeals, roster adjustments, 2016 results and state rankings.

We acknowledge that the following Teams have been regraded based on appeal;

Men’s Division 2 Hornsby Lions moved to Men’s Division 4

Women’s Division 2 UNSW Bullets moved to Women’s Division 1

Women’s Division 2 Campbelltown Ghosts moved to Women’s Division 3

Women’s Division 2 St George Dragons moved to Women’s Division 3

Men’s Division 3 Campbelltown Ghosts moved to Men’s Division 2

Women’s Division 3 UNSW Bullets moved to Women’s Division 2

Women’s Division 3 Carlingford Cyclones to Mixed Division 1 (team nomination change)

We acknowledge that the following Teams have had their grading appeal dismissed;

Men’s Division 2 Carlingford Cyclones remain in Men’s Division 2

Men’s Division 3 Hills Hornets remain in Men’s Division 3

Men’s Division 3 South West Sydney Raptors remain in Men’s Division 3

Women’s Division 3 Hills Hornets remain in Women’s Division 3

Women’s Division 3 South West Sydney Raptors remain in Women’s Division 3

Men’s Division 4 Parramatta Eels remain in Men’s Division 4

Men’s Division 4 Sydney University Stingers remain in Men’s Division 4

Men’s Division 4 Wests Magpies remain in Men’s Division 4

Girl’s Youth League Division 2 Central Coast Dolphins remain in Girl’s Youth League Division 2

We acknowledge the following teams have been regraded as a result of the appeal process

Women’s Division 1 Carlingford Cyclones moved to Women’s Division 2
For more information on the above detail please make contact with the NSW Touch Football Sport Manager Daniel Rushworth via daniel.rushworth@nswtouch.com.au

Note: All Teams are listed in alphabetical order

Men’s Premier League (9 Teams)

  1. Bankstown Sports
  2. Canterbury Bulldogs
  3. Central Coast Dolphins
  4. Doyalson Dragons
  5. Hornsby Lions
  6. Manly Sea Eagles
  7. Parramatta Eels
  8. Penrith Panthers
  9. Wests Magpies

Women’s Premier League (10 Teams)

  1. Canterbury Bulldogs
  2. Central Coast Dolphins
  3. Easts Roosters
  4. Manly Sea Eagles
  5. Newcastle City Knights
  6. Northern Beaches Renegades
  7. Norths Bears
  8. Parramatta Eels
  9. Penrith Panthers
  10. Wests Magpies

Premier Inclusion League (6 Teams)

  1. Hills Hornets
  2. LBM Rangers
  3. Manly Sea Eagles
  4. Newcastle City Knights
  5. Penrith Panthers
  6. Parramatta Eels

Mixed Division 1 (10 Teams)

  1. Appin Warriors
  2. Cammeray Machines
  3. Canterbury Bulldogs
  4. Carlingford Cyclones
  5. Easts Roosters
  6. Hornsby Lions
  7. LBM Rangers
  8. Newcastle City Knights
  9. Westmead Hawks
  10. Wests Magpies

Men’s Division 1 (10 Teams)

  1. Bankstown Sports
  2. Canterbury Bulldogs
  3. Hills Hornets
  4. Manly Sea Eagles
  5. Parramatta Eels
  6. Penrith Panthers
  7. Sydney University Stingers
  8. UNSW Bullets
  9. Wests Magpies
  10. Wollongong Devils

Women’s Division 1 (10 Teams)

  1. Canterbury Bulldogs
  2. Cronulla Sharks
  3. Easts Roosters
  4. Hills Hornets
  5. Manly Sea Eagles
  6. Parramatta Eels
  7. Penrith Panthers
  8. Sydney University Stingers
  9. UNSW Bullets
  10. Wests Magpies

Men’s Division 2 (10 Teams)

  1. Campbelltown Ghosts
  2. Carlingford Cyclones
  3. Central Coast Dolphins
  4. Cronulla Sharks
  5. Easts Roosters
  6. LBM Rangers
  7. Northern Beaches Renegades
  8. Penrith Panthers
  9. St George Dragons
  10. Wests Magpies

Women’s Division 2 (6 Teams)

  1. Bankstown Sports
  2. Carlingford Cyclones
  3. Hornsby Lions
  4. Norths Bears
  5. Sydney University Stingers
  6. UNSW Bullets

Men’s Division 3 (6 Teams)

  1. Balmain Tigers
  2. Hills Hornets
  3. Manly Sea Eagles
  4. Penrith Panthers
  5. South West Sydney Raptors
  6. UNSW Bullets

Women’s Division 3 (6 Teams)

  1. Balmain Tigers
  2. Bankstown Sports
  3. Campbelltown Ghosts
  4. Hills Hornets
  5. South West Sydney Raptors
  6. St George Dragons

Men’s Division 4 (7 Teams)

  1. Bankstown Sports
  2. Hills Hornets
  3. Hornsby Lions
  4. Parramatta Eels
  5. South West Sydney Raptors
  6. Sydney University Stingers
  7. Wests Magpies

Boy’s Youth League Division 1 (6 Teams)

  1. Balmain Tigers
  2. Bankstown Sports
  3. Hills Hornets
  4. LBM Rangers
  5. Manly Sea Eagles
  6. Wests Magpies

Girl’s Youth League Division 1 (7 Teams)

  1. Balmain Tigers
  2. Central Coast Dolphins
  3. Easts Roosters
  4. Manly Sea Eagles
  5. Northern Beaches Renegades
  6. Parramatta Eels
  7. Penrith Panther

Boy’s Youth League Division 2 (6 Teams)

  1. Bankstown Jets
  2. Carlingford Cyclones
  3. Cronulla Sharks
  4. Easts Roosters
  5. Parramatta Eels
  6. St George

Girl’s Youth League Division 2 (6 Teams)

  1. Carlingford Cyclones
  2. Central Coast Dolphins
  3. Hills Hornets
  4. Manly Sea Eagles
  5. Norths Bears
  6. Wests Magpies

Memorandum Final Gradings

Distinguished Service & Blues Volunteer Awards Nominees

We are extremely pleased to announce the nominees for the 2016/2017 Distinguished Service and Blues Awards. The NSWTA Awards recognise excellence... [more]

2016/17 NSWTA Awards Nominees Announced

We are extremely pleased to announce the finalist for the 2016/2017 NSWTA Awards. The NSWTA Awards recognise excellence in all endeavours of our... [more]

2018 Elite 8 Team Management EOI Open

NSW Touch Football are calling for expressions of interest for 2018 Elite 8 Team Management positions. Being Coaches, Assistant Coaches and Managers.... [more]

Follow @nsw_touch 2.1kFollowersLike nswtouch LikesSubscribe NSWTA 86.9kViewsFollow nswtouch Followers
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE