Find a Club

Enter your suburb/postcode to find your nearest club

NSWTA Awards

Rod Wise Medal (Volunteer of the Year)

  • 2020/21 Craig Englert (Macksville TA)
  • 2019/20 Joe Dougal (Balmain Juniors TA)
  • 2018/19 Phil Rainger (Taree TA)
  • 2017/18 John Turnbull (Central Coast TA)
  • 2016/17 Graham Knights (Manly Warringah TA)
  • 2015/16 Melinda Cotter (Port Macquarie TA)
  • 2014/15 Brad Mitchell (Hills Hornets TA)
  • 2013/14 Tim Kitchingham (Sydney Scorpions)
  • 2012/13 Greg Eggins (Penrith Touch Association)
  • 2011/12 Craig Thomas-Schumacher (Jerrabomberra Touch Association)
  • 2010/11 Gary Croft (Parramatta Touch Association)
  • 2009/10 John Ryan (Eastern Suburbs Touch Association)
  • 2008 Joan O’Neil (Narrabri TA)
  • 2007 Gary Brickell (Wollongong Touch Association)
  • 2006 Luke Mackenzie (Wagga Wagga Touch Association)

Affiliate of the Year

  • 2020/21 Manly Warringah and Balmain Snrs TA
  • 2019/20 Manly Warringah TA
  • 2018/19 Manly Warringah TA & Bankstown TA
  • 2017/18 Manly Warringah TA
  • 2016/17 Hills TA and Manly Warringah TA
  • 2015/16 Manly Warringah TA
  • 2014/15 Hills TA and Manly Warringah TA
  • 2013/14 Hills TA
  • 2012/13 Eastern Suburbs Touch Association
  • 2011/12 Dubbo Touch Association
  • 2010/11 Dubbo Touch Association
  • 2009/10 Western Suburbs Touch Association
  • 2008 Ballina Touch Association
  • 2007 Wallsend Touch Association
  • 2006 Parkes Touch Association
  • 2005 Wagga Wagga Touch Association
  • 2004 Ballina Touch Association
  • 2003 Wallsend Touch Association

Region of the Year

  • 2020/21 Hunter Western Hornets
  • 2019/20 Sydney Scorpions
  • 2018/19 Sydney Scorpions and Hunter Western Hornets
  • 2017/18 Sydney Scorpions
  • 2016/17 Sydney Scorpions
  • 2015/16 Sydney Scorpions
  • 2014/15 Hunter Western Hornets
  • 2013/14 Sydney Rebels and Hunter Western Hornets
  • 2012/13 Sydney Mets
  • 2011/12 Hunter Western Hornets
  • 2010/11 Sydney Scorpions
  • 2009/10 Sydney Scorpions
  • 2008 Sydney Mets
  • 2007 Sydney Mets
  • 2006 Southern Suns

Administrator of the Year

  • 2020/21 Kellie Jean Johnston (Wallsend TA)
  • 2019/20 Carol Jones (Hornsby TA)
  • 2018/19 Juanita Bailey (Wagga Wagga TA)
  • 2017/18 Georgia Randell (Northern Beaches TA)
  • 2016/17 Brad Mitchell (Hills TA)
  • 2015/16 Brad Mitchell (Hills TA)
  • 2014/15 Brad Mitchell Hills TA and Kathy Lang Mudgee TA
  • 2013/14 Tracey Yiangou Wests TA and Brad Mitchell Hills TA
  • 2012/13 Tracey Yiangou (Wests TA)
  • 2011/12 Nick Altin (Griffith TA)
  • 2010/11 Sue Jones (Manly Warringah TA)
  • 2009/10 David Baggio (Wagga Wagga TA)
  • 2008 Joan O’Neil (Narrabri TA)
  • 2007 John Ryan (Eastern Suburbs TA) and Elijah Vander Kwast (University of NSW TA)
  • 2006 John Ryan (Eastern Suburbs TA) and Annette Thomas-Schumacher (Jerrabomberra TA)
  • 2005 Graham Goodwin (Taree TA)
  • 2004 John Ryan (Eastern Suburbs TA)
  • 2003 Julie Andrews (WallsendTA)

President of the Year

  • 2020/21 Wayne Calleja (Balmain Snrs TA)
  • 2019/20 Glenn Fabian (Penrith TA)
  • 2018/19 Melinda Walls (Maitland TA)
  • 2017/18 Graham Knights (Manly Warringah TA)
  • 2016/17 Graham Knights (Manly Warringah TA)

Affiliate Referee Director of the Year

  • 2020/21 Victor Baptista (Western Suburbs TA)
  • 2019/20 Greg Oaten (Port Macquarie)
  • 2018/19 Greg Oaten (Port Macquarie) and Ivan Cole (Maitland TA)
  • 2017/18 John Turnbull (Central Coast TA)
  • 2016/17 Rina Janson (Northern Suburbs TA)

Youth Leader of the Year

  • 2020/21 Jordan Parsonage (Northern Suburbs TA)
  • 2019/20 Sophie Williams (Hills TA)
  • 2018/19 Sam Mackay (Hunter Western Hornets)
  • 2017/18 Grace Quinn (Mudgee TA)
  • 2016/17 Krystian Papadopolpous (Bankstown Jets TA)

Junior Coach of the Year

  • 2020/21 Christian Browne (Manly Warringah TA)
  • 2019/20 Toni Breeze (Eastern Suburbs TA)
  • 2018/19 Te Aroha Paki (Manly Warringah TA)
  • 2017/18 Te Aroha Paki (Manly Warringah TA)
  • 2016/17 Dean McManus (Newcastle City TA)
  • 2015/16 Dave Nolan (Penrith TA)
  • 2014/15 Janine Hinds (Eastern Suburbs TA)
  • 2013/14 John Tannous (Western Suburbs TA)
  • 2012/13 Keith Rozairo (Bankstown TA)
  • 2011/12 Barry Gibson (Manly Warringah TA, Ryde Eastwood TA, Scorpions)
  • 2010/11 Barry Gibson (Manly Warringah TA, Ryde Eastwood TA, Scorpions)
  • 2009/10 Dave Nolan (Parramatta TA)

Coach of the Year

  • 2020/21 Christian Browne (Manly Warringah TA)
  • 2019/20 Rashek Prasad (Bankstown TA)
  • 2018/19 Karley Banks (Doyalson TA)
  • 2017/18 Tony Trad (Western Suburbs TA)
  • 2016/17 Barry Gibson (Manly Warringah TA, Ryde Eastwood TA, Scorpions)
  • 2015/16 Barry Gibson (Manly Warringah TA, Ryde Eastwood TA, Scorpions)
  • 2014/15 Peter Forrester (Canterbury TA)
  • 2013/14 Barry Gibson (Manly Warringah TA, Ryde Eastwood TA, Scorpions)
  • 2012/13 Christian Frost (Eastern Suburbs TA)
  • 2011/12 Wade Jenkins (Eastern Suburbs TA)
  • 2010/11 Terry Cooper (Hornsby TA)
  • 2009/10 Tony Trad (Western Suburbs TA)
  • 2008 Terry Cooper (Hornsby TA)
  • 2007 Peter Forrester (Canterbury TA)
  • 2006 Wade Jenkins (Canterbury TA)
  • 2005 Tony Trad (Western Suburbs TA)
  • 2004 Wayne Bambury (Parramatta TA)
  • 2003 Barry Jackson (Wollongong TA)

Selector of the Year

  • 2020/21 Allan Davis (Northern Eagles)
  • 2019/20 Geoff Thornton (Sydney Mets)
  • 2018/19 Kevin Jurd (Sydney Mets)
  • 2017/18 Kevin Jurd (Sydney Mets)
  • 2016/17 Michael Chippendale (Hunter Western Hornets)
  • 2015/16 Annette Thomas Schumacher (Jerrabomberra TA)
  • 2014/15 Tim Kitchingham (Sydney Scorpions)
  • 2013/14 Anette Colman (Port Macquarie TA)
  • 2012/13 Bob Monkley (Yass TA)
  • 2011/12 Barry Gibson (Manly  Warringah TA)
  • 2010/11 Steve Kolenko (Western Suburbs TA)
  • 2009/10 Barry Gibson (Manly Warringah TA)
  • 2008 Don Green (Wellington TA)
  • 2007 Bob Monkley (Yass TA)
  • 2006 Brett Gillard (Manly Warringah TA)

Junior Team of the Year

  • 2020/21 Hunter Western Hornets Girls 18
  • 2019/20 Manly Warringah Boys 18
  • 2018/19 Many Warringah Girls 18
  • 2017/18 Newcastle City Boys 18
  • 2016/17 Newcastle City Boys 18

Senior Team of the Year

  • 2020/21 NSW Men’s 50s
  • 2019/20 NSW O35’s Women’s
  • 2018/19 NSW Women’s 35s
  • 2017/18 Hunter Western Hornets Women’s45
  • 2016/17 Hunter Western Hornets Women’s 40

Team of the Year

  • 2020/21 Manly Women’s Premier League
  • 2019/20 Bankstown Men’s Premier League
  • 2018/19 Bankstown Men’s Premier League
  • 2017/18 Doylason Men’s Premier League
  • 2016/17 Manly Women’s Premier League
  • 2015/16 Manly Women’s Premier League and NSW Men’s 35s
  • 2014/15 Canterbury Women’s Premier League
  • 2013/14 Penrith Men’s Premier League

Junior Player of the Year (Female)

  • 2020/21 Isabella Slattery (Eastern Suburbs TA)
  • 2019/20 Isabella Slattery (Eastern Suburbs TA)
  • 2018/19 Billie Taylor (Manly Warringah TA)
  • 2017/18 Faith Nathan (Manly Warringah TA)
  • 2016/17 Pihuka Duff (Manly Warringah TA)
  • 2015/16 Brittany Clifford (Manly Warringah TA)
  • 2014/15 Hannah Dyball (Manly Warringah TA)
  • 2013/14 Hannah Dyball (Manly Warringah TA)
  • 2012/13 Ash Quinlan (Eastern Suburbs TA)
  • 2011/12 Laura Peattie (Manly Warringah TA)
  • 2010/11 Sarah Peattie (Manly Warringah TA)
  • 2009/10 Alicia Quirk (Wagga Wagga TA)
  • 2008 Leah Opie (Western Suburbs TA)
  • 2007 Nicky Albury (Western Suburbs TA) & Amy Regal (Wollongong TA)
  • 2006 Nicole Beck (Wollongong TA)
  • 2005 Nicole Beck (Wollongong (TA)
  • 2004 Amanda Skwarko (Wollongong TA/Milton Ulladulla TA)
  • 2003 Kirstie Jenkins (Albion Park TA)

Junior Player of the Year (Male)

  • 2020/21 Josh Moffit (Central Coast TA)
  • 2019/20 Josh Moffit (Central Coast TA)
  • 2018/19 Kurt Donoghue (Doyalson TA)
  • 2017/18 Bailey Hayward (Western Suburbs TA)
  • 2016/17 Floyd Tighe (Newcastle City TA)
  • 2015/16 Jackson Mills (Parramatta TA)
  • 2014/15 Kai Simbolon (Parramatta TA)
  • 2013/14 Matthew Wilson (Ryde Eastwood TA)
  • 2012/13 Adam Clune (Wollongong TA)
  • 2011/12 Josh Rozario (Bankstown TA)
  • 2010/11 Sam Brisby (Manly Warringah TA)
  • 2009/10 Sam Brisby (Manly Warringah TA)
  • 2008 Nick Good (Penrith TA)
  • 2007 Ben Moylan (Penrith TA)
  • 2006 Maurice Kennedy (Manly Warringah TA)
  • 2005 Ricky Morris (Kempsey Macleay TA)

Senior Player of the Year (Female)

  • 2020/21 Katie Hilyard (Western Suburbs TA)
  • 2019/20 Melissa Mitchell (Hills TA)
  • 2018/19 Anna Gleeson (Port Macquarie)
  • 2017/18 Gabrielle Rose (Cronulla TA)
  • 2016/17 Kelly Goodwin (Western Suburbs TA)
  • 2015/16 Kelly Goodwin (Western Suburbs TA)
  • 2014/15 Kirstie Wakely (Eastern Suburbs TA)
  • 2013/14 Kirstie Wakely (Eastern Suburbs TA)
  • 2012/13 Kristie Moseley (Western Sububurbs TA)
  • 2011/12 Annette Mounsey (Wollongong TA)
  • 2010/11 Jodi Frizzel (Nelson Bay TA)

Senior Player of the Year (Male)

  • 2020/21 Scott Buckley (Penrith TA)
  • 2019/20 Willie Bishop (Hornsby TA)
  • 2018/19 Jamison Chan (UNSW TA)
  • 2017/18 Garry Sonda (Western Suburbs TA)
  • 2016/17 Garry Sonda (Western Suburbs TA)
  • 2015/16 Garry Sonda (Western Suburbs TA)
  • 2014/15 Mark Hearnden (Taren Point TA)
  • 2013/14 Dean Murphy (Hornsby TA)
  • 2012/13 Dean Murphy (Hornsby TA)
  • 2011/12 Garry Sonda (Easts TA)
  • 2010/11 Darren McSpadden (Wallsend TA)

Player of the Year (Female)

  • 2020/21 Hannah Dyball (Manly Warringah TA)
  • 2019/20 Ash Quinlan (Eastern Suburbs TA)
  • 2018/19 Ash Quinlan (Eastern Suburbs TA)
  • 2017/18 Ash Quinlan (Eastern Suburbs TA)
  • 2016/17 Danni Davis (Manly Warringah TA)
  • 2015/16 Danni Davis (Manly Warringah TA)
  • 2014/15 Claire Tandek (Canterbury TA)
  • 2013/14 Maddison Studdon (Eastern Suburbs TA)
  • 2012/13 Ash Quinlan (Easts TA)
  • 2011/12 Louise Winchester (Canterbury TA)
  • 2010/11 Nicole Beck (Wollongong TA)
  • 2009/10 Nicole McHugh (Western Suburbs TA)
  • 2008 Bo De La Cruz (Western Suburbs TA)
  • 2007 Louise Winchester and Claire Winchester (Canterbury TA)
  • 2006 Louise Winchester (Canterbury TA)

In 2003-2005 there was only a POY award. In 2006 both Male and Female POY were announced as separate awards

  • 2005 Jason Stanton Western Suburbs TA 
  • 2004 Louise Winchester (Canterbury TA)
  • 2003 Amanda Judd (Eastern Suburbs TA)

Player of the Year (Male)

  • 2020/21 Daniel Stone (Bankstown TA)
  • 2019/20 Daniel Stone (Bankstown TA)
  • 2018/19 Daniel Stone (Bankstown TA)
  • 2017/18 Nicholas Good (Penrith TA)
  • 2016/17 Daniel Barton (Parramatta TA)
  • 2015/16 Dylan Hennessey (Western Suburbs TA)
  • 2014/15 Sam Brisby (Manly Warringah TA)
  • 2013/14 Nicholas Good (Penrith TA)
  • 2012/13 Dylan Hennessey (Hornsby TA) and Scott Buckley (Penrith TA)
  • 2011/12 Dylan Hennessey (Hornsby TA)
  • 2010/11 Steve Roberts (Canterbury TA)
  • 2009/10 Dylan Hennessey (Hornsby TA)
  • 2008 Dylan Hennessey (Hornsby TA)
  • 2007 Garry Sonda (Canterbury TA)
  • 2006 Jason Stanton (Western Suburbs TA )

In 2003-2005 there was only a POY award. In 2006 both Male and Female POY were announced as separate awards

  • 2005 Jason Stanton Western Suburbs TA *
  • 2004 Louise Winchester (Canterbury TA)
  • 2003 Amanda Judd (Eastern Suburbs TA)

 

Regional Referees Director of the Year

  • 2018/19 Phil Rainger (Northern Eagles)
  • 2017/18 Beau Newell (Hunter Western Hornets)
  • 2016/17 Phil Rainger (Northern Eagles) and Bill Slade (Sydney Scorpions)
  • 2015/16 Bill Slade (sydney Scorpions)
  • 2014/15 Beau Newell (HUnter Western Hornets)
  • 2013/14 Beau Newell (Hunter Western Hornets)
  • 2012/13 Greg Eggins (Sydney Mets)
  • 2011/12 Victor Baptista (Sydney Rebels)
  • 2010/11 Victor Baptista (Sydney Rebels)
  • 2009/10 Greg Eggins (Sydney Mets)
  • 2008 Victor Baptista (Sydney Rebels)
  • 2007 Steve Ryan (Sydney Mets)
  • 2006 Phil Moribito (Hunter Western Hornets)

Referees Coach of the Year

  • 2018/19 Chris Harapa
  • 2017/18 Chris Harapa
  • 2016/17 Debbie Bridgman
  • 2015/16 Debbie Bridgman
  • 2014/15 Paul Cini
  • 2013/14 Ken Hillman
  • 2012/13 Ken Hillman
  • 2011/12 Frank Dryden
  • 2010/11 Jim Yeo
  • 2009/10 Chris Harapa
  • 2008 Jim Yeo
  • 2007 Greg West
  • 2006 Greg West & Chris Dolahenty
  • 2005 Chris Harapa
  • 2004 Erene Devall

Ian Matthew Medal (Referee of the Year)

  • 2020/21
  • 2019/20
  • 2018/19 David Baggio (Wagga Wagga TA)
  • 2017/18 David Baggio (Wagga Wagga TA)
  • 2016/17 David Baggio (Wagga Wagga TA)
  • 2015/16 David Baggio (Wagga Wagga TA)
  • 2014/15 David Baggio (Wagga Wagga TA)
  • 2013/14 David Baggio (Wagga Wagga TA)
  • 2012/13 David Baggio (Wagga Wagga TA)
  • 2011/12 David Baggio (Wagga Wagga TA)
  • 2009/10 Adam Foley) Eastern Suburbs TA & Gavin West (Western Suburbs TA)
  • 2008 Adam Foley (Eastern Suburbs TA) & Sam Clark (Nelson Bay TA)
  • 2007 Adam Foley (Eastern Suburbs TA)