Find a Club

Enter your suburb/postcode to find your nearest club

FIND A CLUB

Vawdon Cup Update 19/10-Bankstown & Tempe On

New South Wales Touch Football can now advise that Vawdon Cup, Week 1 of the Final Series will be played tonight (19th October) under the recently advised notice of Scenario 2.

All games scheduled for Vale of Ah Reserve, Auld Avenue Milperra (Bankstown TA) will continue as scheduled

All games scheduled for Westmead now transfer to Tempe (Waterworth Park, Bayview Avenue) at the same time as already scheduled.

The schedule for this would remain as per below;

 Tempe Friday, 19th October

7.00pm
MD3 Bankstown Sports Westmead Hawks Peter Cooper / Richard Norris / Adam O’Keeffe
IPL Newcastle City Knights Hills Hornets Leon Gonzales / Joseph Bellosi / Martin Yeo
GYL2 Hills Hornets Manly Sea Eagles Chris Inwood / Marty Robertson / Carmody
7.50pm
MD4 Wests Magpies Cronulla Sharks Mark Sinclair / John Salisbury / Fred Fallah
IPL Newcastle City Knights Parramatta Eels M Colwell / Jeffery Gilewski / Brock Van Aalderen
GYL2 Wests Magpies UNSW Bullets Micah Rogers / Mya Cooke / Stephen Naumovski
8.40pm
MD3 UNSW Bullets Balmain Tigers Brendan O’Flynn / Ben Rogers / Josh Schumacher
MD4 Manly Sea Eagles South West Raptors John Turnbull / Tony Bradley / Dave Dal Santo
IPL Parramatta Eels Manly Sea Eagles Peter Cooper / Leon Gonzales / Carmody

 

Bankstown Friday, 19th October

7.00pm
BYL LBM Rangers Bankstown Sports Phil Rainger / Steve Pratt / Josh North
WPL Easts Roosters Penrith Panthers Zan McCahon / Jordyn Tomba / K Spence
MD1 Bankstown Sports Hills Hornets Gavin West / Damon Cupitt / Bill Slade
WD2 St George Dragons Hills Hornets Brett McGrath / Chris Dillon / Mortell
7.50pm
MD2 Wests Magpies 2 Penrith Panthers V Costigan / Victor Naumovksi / Paul Khoudair
MPL Wests Magpies Bankstown Sports Kim Skelly / Luke Saldern / Tony Calabria
WD1 Carlingford Cyclones Wests Magpies Nicole Dickson / Rebecca Rogers / Angela Budai
MX1 Easts Roosters Canterbury Bulldogs John Frost / Barry McNamara / Steve Laing
GYL1 Manly Sea Eagles Parramatta Eels Aaron McAndrew / Mick Zhurawel / O’Dell
8.40pm
BYL Hills Hornets Orange Thunder Paul George / Keaton Dal Santo / D Rowlands
WPL Newcastle City Kinghts Wests Magpies Kai Maruta / Damon Cupitt / Tess Leahy
MD1 Wests Magpies Easts Roosters John Clark / Paul Tesoriero / Tim Ah-See
WD2 Hornsby Lions Sydney University Peter Khoudair / Todd Hull / Andrew Hahn
9.30pm
MD2 Peninsula Pirahnas Wests Magpies 1 Barry Nichols / Steve Bell / Joe Mercuri
MPL Parramatta Eels Central Coast Dolphins Rob Bowen / Luke Heckendorf / Greg Myers
WD1 UNSW Bullets Canterbury Bulldogs Joe Aboud / Phil Lowe / Andrew Smith
MX1 Wollongong Devils Newcastle City Knights Pat Costigan / Rina Janson / Danie Kustec
GYL 1 Renegades Orange Thunder Eric Chaney / John Dingle / Malcom Ward

 

For further information in relation to this please contact Sport Manager Daniel Rushworth via [email protected] or 9558 9333.

NSWTA Affiliate School Holiday Clinics

The October School Holiday’s are fast approaching & some of our NSWTA Affiliates are hosting a School Holiday Clinic for your kids to join... [more]

NOTICE OF 47th AGM

New South Wales Touch Association would like to announce the following: – ANNUAL GENERAL MEETING BANKSTOWN SPORTS CLUB and via ZOOM. SATURDAY... [more]

2020 ALL SCHOOLS CARNIVAL

NSW Touch wishes to advise that the inaugural 2020 All Schools Carnival due to be held at The Kingsway on the 28th-29th October unfortunately will... [more]